c.b

Τετάρτη, 26 Αυγούστου 2009

ΥΛΗ Γ' ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ(Μαθ.τετρ.εργ.γ'τεύχος)

Αφιερωμένο στον κ.Γιώργο Νικολαΐδη , δάσκαλο του Γ' δημ.σχολείου Διδυμοτείχου και δάσκαλο της κόρης μου Σοφίας κατα το σχολικό έτος 2006 - 2007 .

27.Προσθέσεις και αφαιρέσεις με τετραψήφιους αριθμούς

ασκ.1
δυο χιλιάδες εξακόσια , δυο χιλιάδες διακόσια πενήντα , δυο χιλιάδες επτακόσια εξήντα τρία , δυο χιλιάδες οκτακόσια ογδόντα , δυο χιλιάδες είκοσι , δυο χιλιάδες επτακόσια εβδομήντα επτά

ασκ.2
α)Λιγότερο από 3000 , β)Περισσότερο από 1000

ασκ.3
2600 , 2680 , 2345 , 2670
550 , 1111 , 1350 , 1420

ασκ.5
2342 - 1684 = 658 , 1684 + 658 = 2342
2263 - 1265 = 998 , 1265 + 998 = 2263
1748 + 1154 = 2902 , 2902 - 1154 = 1748
1353 + 1247 = 2600 , 2600 - 1247 = 1353

ασκ.6
1973 - 1881 = 92 Απάντηση : Έζησε 92 χρόνια

28.Προς τον πολλαπλασιασμό (1)

ασκ.2
10 χ 10 = 100 , 10 χ 10 = 100 , 10 χ 6 = 60
5 χ 10 = 50 , 5 χ 10 = 50 , 5 χ 6 = 30
100 + 100 + 60 + 50 + 50 + 30 = 390
Άρα : 26 χ 15 = 390

ασκ.3
90 , 63 , 48 , 88
160 , 52 , 120 , 75
200 , 230 , 350 , 400

ασκ.5
Όλες οι λάμπες είναι 324
27 χ 12 = 324 ή 12 χ 27 = ( 10 χ 27 ) + ( 2 χ 27 ) = 270 + 54 = 324

ασκ.6
10 χ 10 = 100 , 10 χ 10 = 100 , 10 χ 5 = 50
7 χ 10 = 70 , 7 χ 10 = 70 , 7 χ 5 = 35
100 + 100 +50 +70 + 70 + 35 = 425
ή 17 χ 25 = 425
Συμπληρώνω : επάνω δεξιά το 5 και κάτω αριστερά το 7 .

29.Προς τον πολλαπλασιασμό ( 2 )

ασκ.2
30 χ 40 = 1200 , 30 χ 5 = 150
40 χ 6 = 240 , 6 χ 5 = 30
1440 + 180 = 1620
Οι λύσεις των γινομένων είναι : 1350 , 270 , 1440 , 180 , 1620

ασκ.3
26 χ 3 = ( 20 χ 3 ) + ( 6 χ 3 ) = 60 + 18 = 78
42 χ 5 = ( 40 χ 5 ) + (2 χ 5 ) = 200 + 10 = 210
134 χ 3 = ( 100 χ 3 ) + ( 30 χ 3 ) + ( 4 χ 3 ) = 300 + 90 + 12 = 402
142 χ 4 = ( 100 χ 4 ) + ( 40 χ 4 ) + (2 χ 4 ) = 400 + 160 + 8 = 568
36 χ 3 = 18 + 90 = 108
64 χ 5 = 20 + 300 = 320
125 χ 4 = 20 + 80 + 400 = 500
214 χ 3 = 12 + 30 + 600 = 642

ασκ.5
Φτιάχνουμε τον πίνακα :
10 χ 20 = 200 , 10 χ 5 = 50
8 χ 20 = 160 , 8 χ 5 = 40
200 + 50 + 160 + 40 = 450 ή 18 χ 25 = 450 Ε , θα είναι όλα τα χρήματα που θα μαζέψει η κυρία Άννα .

ασκ.6
Συμπληρώνουμε τον πίνακα :
20 χ 100 = 2000 , 20 χ 50 = 1000 , 20 χ 6 = 120
3 χ 100 = 300 , 3 χ 50 = 150 , 3 χ 6 = 18
Υπολογίζουμε τα γινόμενα : 3120 , 468 , 3588 , 1180 , 2300

30.Ο αλγόριθμος του πολλαπλασιασμού

ασκ.2
1075 , 2392 , 3391 , 2250

ασκ.3
4 χ 73 , 50 χ 73 , 73 χ 54
Πίνακας :
50 χ 70 , 3 χ 50
4 χ 70 , 4 χ 3

2 χ 65 , 40 χ 65 , 65 χ 42
Πίνακας :
40 χ 60 , 40 χ 5
2 χ 60 , 2 χ 5

ασκ.5
53 χ 46 = 2438 ΟΧΙ 308 αλλά 318 και ΟΧΙ 2050 αλλά 2120
67 χ 54 = 3618 ΟΧΙ 305 αλλά 3350

ασκ.6
222 , 4440 , 4662 , 2664

ασκ.7
4 χ 9 = 36 καραμέλες έχει η καρτέλα
36 χ 24 = 864 καραμέλες έχει όλο το κουτί

31.Προβλήματα

ασκ.1
Στον πίνακα , κάτω από το κεράσι βάζουμε τον αριθμό 212 .
1 ) 985 + 598 = 1583 συνολικά κιλά
2 ) Βρίσκουμε πόσα κιλά φρούτα αγόρασε εκτός από τα κεράσια :985 + 237 + 598 + 468 = 2288 Στη συνέχεια βρίσκουμε πόσα κιλά κεράσια αγόρασε ο μανάβης : 2500 - 2288 = 212 κιλά κεράσια αγόρασε

ασκ.2
Δημήτρης : 1066 , Ιόλη : 1182
1182 - 1066 = 116
Απ : Στο τέλος κέρδισε η Ιόλη με 116 πόντους διαφορά

ασκ.3
72 χ 4 = 288 νομίσματα έχει στα σεντούκια
54 χ 5 = 270 χρυσά νομίσματα έχει στα πιθάρια
288 + 270 = 558 χρυσά νομίσματα έχει συνολικά
Απ : Ο σεΐχης είχε 558 χρυσά νομίσματα συνολικά .

ασκ.4
Πρόβλημα : 480 λογοτεχνικά βιβλία , 12 βιβλία μαγειρικής , 4 χάρτες , παραμύθια Χ;
Αν ένα βιβλιοπωλείο πούλησε συνολικά 600 βιβλία σε μια μέρα , πόσα απ΄αυτά ήταν τα παραμύθια ;
Λύση : 480 + 12 + 4 = 496 , 600 - 496 = 104
Απ : Τα παραμύθια ήταν 104

Πρόβλημα : Ένας μανάβης αγόρασε 480 κιλά ντομάτες . Την πρώτη μέρα πούλησε 4 τελάρα των 12 κιλών . Πόσα κιλά του έμειναν ;
Λύση : 480 - 48 = 432 , 12 χ 4 = 48
Απάντηση : Του έμειναν 432 κιλά ντομάτες .

32.επαναληπτικό μάθημα

ασκ.2
Συμπληρώνω στα κενά :
2642 , χίλια πεντακόσια σαράντα , 2017 , δυο χιλιάδες τριακόσια πέντε , 2001

ασκ.3
1 ) 23 χ 17 = 391 , 391 + 23 = 414 , 391 + 17 = 408
2 ) 23 χ 18 = 414 , 24 χ 17 = 408 , 23 χ 170 = 3910

ασκ.5
Τα αποτελέσματα των πράξεων είναι :
1890 , 2924 , 3480 , 6764

ασκ.6
1 ) Τα ψηλότερα βουνά είναι ο Όλυμπος και ο Σμόλικας .
2917 - 2637 = 280 μ. έχουν διαφορά ύψους
2 ) 2917 - 2524 = 393 μ. πιο ψηλός είναι ο Όλυμπος .

33.Πολλαπλασιασμός και διαίρεση με το 10 , το 100 και το 1000

ασκ.2
1 ) 400 : 10 = 40 τελάρα
2 ) 40 : 10 = 4 σειρές

ασκ.3
160 , 16 , 890 , 1430
1400 , 14 , 2700 , 3000
4 , 25 , 158 , 230

ασκ.4
70 χ 30 = 700 Ε μάζεψε συνολικά
700 : 100 = 7 χαρτονομίσματα των 100 Ε

ασκ.5
14 χ 100 = 1400 καρφίτσες
Δικαιολογώ : Γιατί είχαμε 14 κουτιά με 100 καρφίτσες το καθένα .

34.Δεκαδικά κλάσματα

ασκ.1
10 δέκα , 100 εκατό , 10 δέκα , 1000 χίλια , 10 δέκα

ασκ.2
Στα κουτάκια τοποθετούμε τα κλάσματα : 3 \ 10 , 45 \ 100 , 63 \ 100 , 8 \ 10 , 12 \ 10
Το σημείο β το βάζουμε στην πέμπτη πορτοκαλή γραμμή του άξονα . Το σημείο γ το βάζουμε στην έβδομη μαύρη γραμμή του άξονα . Το σημείο δ το βάζουμε στην προτελευταία γραμμή του άξονα .

ασκ.3
6 - 7 , 24 - 25
0 - 1 , 4 - 5 , 123 - 124

ασκ.4
1\100
10\100 = 1\10
2\10 + 3\100
4 + 30\100 +5\100 = 4 + 3\10 + 5\100
8 + 6\10 +7\100

ασκ.5
30\100 = 3\10 , 80\100 = 8\10 , 400\100 = 4 , 48\100 = 40\100 +8\100 = 4\10 + 8\100 , 87\100 = 80\100 + 7\100 = 8\10 + 7\100 , 368\100 = 300\100 + 60\100 +8\100 = 3 + 6\10 + 8\100

35.Δεκαδικά κλάσματα και δεκαδικοί αριθμοί

ασκ.2
567 : 10 = 56,7 56 +7\10
2895 : 10= 289,5 289 + 5\10
2895 : 100 = 28,95 28 + 9\10 + 5\100
47\10 4,7 4 + 7\10
47\100 0,47 4\10 + 7\100
2153\1000 2153 : 1000= 2 + 1\10 + 5\100 + 3\1000
2817\100 2817 : 100 = 28 + 1\10 + 7\100

ασκ.3
Πίνακας 1 : 58 170 \ 7,8 0,5 0,1 1,0 53,6 265,3
Πίνακας 2 : 74 709 \ 6,45 25,32 0,87 0,28 0,04 10,01

ασκ.5
3,2 6,23 18,03 56,75 Μηδέν μονάδες τρία δέκατα και έξι εκατοστά ή τριάντα έξι εκατοστά , Δέκα μονάδες και εφτά δέκατα

ασκ.6
6,17Ε σχεδιάζουμε : 1 χαρτονόμισμα 5Ε , 1 κέρμα 1Ε , 1 κέρμα 10λ , 1 κέρμα 5λ , 1 κέρμα 2λ
0,53Ε σχεδιάζουμε : 1 κέρμα 50λ , 1 κέρμα 2λ , 1 κέρμα 1λ
0,05Ε σχεδιάζουμε : 1 κέρμα 5λ

36.Δεκαδικοί αριθμοί

ασκ.2
1 - 1,2 - 1,3 - 1,45 - 1,6 - 1,75 - 1,9 - 2,1 - 2,34 - 3,36 - 3,5 - 3,8 - 4
Αν ενώσουμε όπως την παραπάνω σειρά αριθμών σχηματίζεται ένα σπιτάκι .

ασκ.3
58,42 - 36,4 - 2,467 - 1,4 - 9635,43

ασκ.5
8 - 7,5 - 7 - 6,5 - 6 - 5,5 - 5 - 4,5 - 4 - 3,5 - 3 - 2,5

ασκ.6
3,8 - 0,35 - 25,5 - 26
7,95 - 7,095 - 0,2 - 0,65

ασκ.7
38,4 βαθμούς ( κανονική θερμοκρασία : 36,6 )

37.Πρόσθεση και αφαίρεση με δεκαδικούς αριθμούς

ασκ.2
38,78 - 5,19 - 17,28 - 4,72 - 0,6

ασκ.3
Στο κόκκινο δώρο χρησιμοποιήθηκε 265εκ. κορδέλα και στο κίτρινο 124εκ. κορδέλα .
2,65 + 1,24 = 3,89 μέτρα κορδέλας χρησιμοποιήθηκε και για τα δυο δώρα .
2,65 - 1,24 = 1,41 κορδέλα περισσότερη χρησιμοποιήθηκε στο κόκκινο κουτί .

ασκ.5
49 , 21
21 , 7

ασκ.6
0,6 + 0,2 + 0,1 =0,9
0,4 +0,2 + 0,3 = 0,9
0,6 + 0,2 + 0,1 = 0,9
0,3 + 0,5 + 0,1 = 0,9

38.επαναληπτικό μάθημα

ασκ.2
Βάζω καπέλο στα 6 ανθρωπάκια , βάζω γένια σε 4 ανθρωπάκια , βάζω ξίφος σε 5 ανθρωπάκια

ασκ.3
0,3 το βάζουμε μετά από 3 γραμμές στον άξονα , 1,8 μετά από 18 γραμμές , 2,4 μετά από 24 γραμμές , 6,7 μετά από 67 γραμμές , 8,1 μετά από 81 γραμμές , 9,9 μετά από 91 γραμμές .

ασκ.5
4,50Ε - 2,30Ε - 1,62Ε
0,70Ε - 0,42Ε - 0,01

ασκ.6
14,25 = 1425\100 , 0,4 = 4\10 , 0,32 = 32\100 , 5,08 = 508\1000 , 0,326 = 326\1000 , 0,05 = 5\100 , 0,001 = 1\1000

40.Αριθμοί μέχρι το 7000

ασκ.2
3145 , 4004 , 2345
3045 : χιλιάδες : 3 ψηφίδες , δεκάδες : 4 ψηφίδες , μονάδες : 5 ψηφίδες
2408 : χιλιάδες : 2 ψηφ. , εκατοντάδες : 4 ψηφίδες , μονάδες : 8 ψηφίδες
6003 : χιλιάδες : 6 ψηφ. , μονάδες : 3 ψηφίδες

ασκ.3
μεγαλύτερος : 4800
μικρότερος : 4008

ασκ.4
μερικοί από τους αριθμούς είναι : 1246 , 1264 , 1426 , 1462, 1624 , 1642 , 2146 , 2164 , 2416 , 2461 , 2614 , 2641 , 4126 , 4162 , 4216 , 4261 , 4621 , 4612 , 6124 , 6142 , 6214 , 6241 , 6412 , 6421
μικρότερος : 1246
μεγαλύτερος : 6421

ασκ.5
κόκκινο : Δήμος Μηλιάς
πράσινο : Δήμος Πλατάνου
κίτρινο : Δήμος Ροδιάς

41.Μέτρηση μάζας

ασκ.1
Είμαι : 33 κιλά
Ο διπλανός μου είναι : 26,5 κιλά
Άρα επάνω στη τραμπάλα θα μπει αυτός που ζυγίζει λιγότερο και κάτω θα μπει αυτός που ζυγίζει περισσότερα κιλά .

ασκ.2
Βάζω ν στην πρώτη και τελευταία ζυγαριά .

ασκ.3
Βαρύτερο κουτί : Το κουτί με τα βότσαλα .
Από το βαρύτερο στο ελαφρύτερο : 4 , 1 , 2 , 3

ασκ.4
164 - 106 = 58 κιλά ζυγίζει ο Λιγνός .

ασκ.5
700γρ.σχεδιάζω το δείκτη της ζυγαριάς στην έβδομη γραμμή
150γρ.σχεδιάζω το δείκτη της ζυγαριάς ανάμεσα στην πρώτη και δεύτερη γραμμή

42.Παζλ , πλακόστρωτα και μωσαϊκά

ασκ.1
1 - 4 , 2 - 3 , 3 - 5 , 4 - 2 , 5 - 1

43.Η συμμετρία

ασκ.1
Χρωματίζω τα κάτω σχήματα με τα ίδια χρώματα που έχουν τα επάνω , έτσι ώστε αν διπλώσουμε το χαρτί επάνω στη γραμμή τα σχήματα να ταυτιστούν .

ασκ.2
Θα ταυτιστούν τα τετράγωνα και οι κύκλοι .

ασκ.3
Άξονες συμμετρίας έχουν όλα τα σχήματα εκτός από το κίτρινο πολύγωνο επάνω αριστερά και το μπλε τρίγωνο κάτω δεξιά .

ασκ.5
Δ : κατακόρυφο άξονα , Ε : οριζόντιο άξονα , Λ : κατακόρυφο άξονα , Μ : κατακόρυφο άξονα , Ξ : οριζόντιο και κατακόρυφο άξονα , Ο : οριζόντιο και κατακόρυφο άξονα , Π : κατακόρυφο άξονα , Τ : κατακόρυφο άξονα , Υ : κατακόρυφο άξονα , Φ : οριζόντιο και κατακόρυφο άξονα , Χ : οριζόντιο και κατακόρυφο άξονα , Ψ : κατακόρυφο άξονα

44.Προβλήματα

ασκ.1
1398 + 1875 + 1147 = 4420
Απ : Ζυγίζουν 4420 κιλά όλοι μαζί ( περίπου 4 τόνους )

ασκ.2
1 ) 48 χ 6 = 288 κασέτες
2 ) 72 χ 8 = 576 cd
3 ) 576 - 288 = 288 cd περισσότερα

ασκ.3
Δήμος Κρύας Βρύσης : χρωματίζουμε 5 κουτάκια
Δήμος Αχλαδιάς : χρωματίζουμε 8 κουτάκια

ασκ.4
Η κυρία Ρένα αγόρασε ένα ψυγείο που κόστιζε 650Ε και μια ηλεκτρική σκούπα που κόστιζε 60Ε λιγότερα . Πόσο κόστισε η ηλεκτρική σκούπα ;
Λύση : 650 - 60 = 590Ε κόστισε η ηλεκτρική σκούπα .

45.επαναληπτικό μάθημα

ασκ.1
χρωματίζω τα ίδια ακριβώς τετραγωνάκια .

ασκ.2
α μοτίβο : σχεδιάζουμε 1 ορθογώνιο , 1 τρίγωνο και 1 κύκλο
β μοτίβο : γράφουμε 3000 , 2500 , 2000 , 1500 , 1000 , 500
γ μοτίβο : σχεδιάζουμε 1 μαύρο δαχτυλίδι , 2 κόκκινες καρδιές
δ μοτίβο : γράφουμε 1200 , 1500 , 1800 , 2100 , 2400 , 2700 , 3000

ασκ.3
αντιστοιχίζουμε : 1 - 3 , 2 - 1 , 3 - 2

1 σχόλιο:

Ανώνυμος είπε...

mporeite na ta grafete pio analitika giati kapoies askhseis den tis katalabainei to pai di moy ki ego!